Szycie może być prawdziwą pasją, dającą satysfakcję i radość, towarzyszącą całe życie, a nawet prowadzącą na ścieżki kariery, które wymagają wykorzystania umiejętności krawieckich. Niektórzy mogą odziedziczyć ją w genach, po rodzicach-krawcach – nie jest to jednak wymóg. Można się nią zarazić na wiele sposobów – od najbliższych, przyjaciół lub rodziny. Często to najstarsze pokolenia, dziadkowie czy nawet pradziadkowie, zapoznają dzieci ze sztuką szycia na maszynie. Ich wpływ może sprawić, że najmłodsi zainteresują się tym, jak działa to tajemnicze urządzenie. Wiele głębokich pasji zaczyna się od przyglądania z boku, i tak może stać się także z dziećmi. Wizja szycia może im się spodobać również poprzez ukazanie w telewizji czy książce, czy z zupełnie innego źródła. Może przez chęć stworzenia pięknych ubrań dla lalki? Albo zafascynowanie działaniem mechanizmu owerloka? Niezależnie od powodu, pojawia się przez to następujące pytanie: jaka jest odpowiednia maszyna do szycia dla dziecka? Wyjaśnimy, na co warto zwrócić uwagę.

Dlaczego warto kupić dziecku maszynę do szycia?

jaka maszyna do szycia dla dzieci

MASZYNA DO SZYCIA ŁUCZNIK MINI

219,99 zł

kupuję

Zacznijmy od tego, dlaczego zakup maszyny dla dziecka to dobry pomysł. Może wydawać się, że jest to zbyt skomplikowane urządzenie dla malucha – dlatego stworzono specjalne modele dla najmłodszych, od 8 roku życia. Co może dać nauka szycia na maszynie? Korzyści jest wiele: to doskonały sposób na pracę nad kreatywnością oraz zdolnościami manualnymi. Szyjąc, dziecko jest w stanie popuścić wodze wyobraźni i tworzyć własne projekty, jednocześnie pracując dłońmi i skupiając się na precyzyjnych ruchach. Ćwiczenie koordynacji ruchowej czy kreatywnego myślenia to jednak nie wszystko. To także lekcja cierpliwości i koncentracji – ważnych dla rozwijającej się osoby. Sama w sobie umiejętność szycia jest też przydatna w życiu, umożliwi naprawienie swojego ubrania czy wykonanie przebrania wymaganego przy jakiejś okazji. To wszystko jasno pokazuje, że praca przy maszynie do szycia dla dzieci to świetny pomysł dla ciekawych świata maluchów. Może stworzy to okazję, by spędzić cenny czas z rodzicami lub dziadkami? Kto wie, czy ćwiczenie od małego nie sprawi, że w przyszłości pojawi się kariera w branży modowej…

Czym maszyna dla dziecka różni się od tej dla dorosłych?

jaka maszyna do szycia dla dzieci

MASZYNA DO SZYCIA ŁUCZNIK MINI Z ZESTAWEM AKCESORIÓW

259,00 zł

kupuję

By wybrać, jaka maszyna do szycia jest odpowiednia dla dzieci, trzeba wiedzieć, czym musi różnić się od klasycznej. To ważne, ponieważ urządzenie dla dorosłych nie będzie odpowiednie dla najmłodszych. Wyłącznie specjalnie przystosowany model może być przez nich używany – dostęp do standardowych powinni mieć jedynie pod ścisłym nadzorem rodziców.

Maszyna do szycia dla dzieci jest miniaturową wersją tej klasycznej – mniejszą, ale równie funkcjonalną. Dzięki niewielkim gabarytom i wadze można ją łatwo przenosić. To znacznie zmniejsza ryzyko wypadku, które istnieje przy korzystaniu z pełnorozmiarowej, ciężkiej maszyny.

Aby zwiększyć mobilność jeszcze bardziej, dziecięce modele są wyposażone w baterie. Dzięki temu można łatwo zabrać je ze sobą, wyjeżdżając na wakacje czy odwiedzając koleżanki. Wiąże się z tym jedna z wyraźnych różnic między klasycznymi maszynami a takimi dla dzieci, czyli znacznie niższa moc urządzenia.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa ważna jest specjalna osłonka na igły. Chroni ona palce dziecka przed zranieniem w czasie pracy. Nie wpływa negatywnie na działanie sprzętu, a sprawdza się doskonale jako bariera, dzięki której palce nie podejdą pod igłę.

Oczywiście dokładne różnice zależą od wybranego modelu, warto jednak zwrócić uwagę na wszystkie te cechy. Zastanawiając się, jaka maszyna do szycia dla dziecka będzie najlepsza, należy dokładnie przemyśleć kwestie bezpieczeństwa, a także potrzeb młodego pasjonata sztuki krawieckiej. Poniżej wskażemy, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Jaka maszyna do szycia dla dzieci będzie odpowiednia?

jaka maszyna do szycia dla dzieci

MASZYNA DO SZYCIA ŁUCZNIK MINI BLUE

279,00 zł

kupuję

Wskazane wcześniej cechy mają ogromne znaczenie przy wyborze modelu. Jeżeli planuje się kupić dziecku maszynę do szycia, aby mogło uczyć się i spełniać kreatywne potrzeby, należy wziąć pod uwagę trzy główne kwestie.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Osłonka na igłę i niewielkie gabaryty urządzenia to istotne funkcje, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo dziecka. Możliwość zmiany trybu szycia na szybszy lub wolniejszy to przydatna opcja – wybranie powolnego działania dodatkowo niweluje ryzyko ukłucia.

Łatwość obsługi

Prostota korzystania ma ogromne znaczenie przy decydowaniu, jaka maszyna do szycia dla dziecka będzie idealna. Urządzenie powinno być łatwe w użytku, aby maluch mógł zrozumieć jego działanie. Zbyt skomplikowana obsługa może zniechęcić i ostudzić zapał do dalszej nauki. Właśnie dlatego warto zdecydować się na model z mniejszą liczbą ściegów, na przykład 12 lub 16 – zbyt wiele może być przytłaczające dla dzieci. Możliwość automatycznego szycia czy nawijania nici na szpulkę ułatwi prace każdemu młodemu krawcowi.

Rozwój i nauka dla najmłodszych

Pasja do szycia nie kończy się po paru dniach – jeżeli dziecko będzie się uczyć i rozwijać, może trwać nawet całe życie. Ważne jest jednak, aby zapewnić mu do tego odpowiednie warunki. Wysokiej jakości, trwała i zaawansowana technologicznie maszyna będzie idealnym towarzyszem na długie lata, dlatego warto zainwestować w urządzenie uznanego producenta.

Decyzja o zakupie maszyny do szycia dla dziecka powinna być podjęta po dokładnym przemyśleniu, w tym również ocenie, czy dziecko jest na to gotowe. Zaznaczamy, że 8 lat to minimalny wiek, od którego dziecko może zacząć używać urządzenia tego typu – choć niektórzy zalecają czekanie do 10 roku życia. Rodzice muszą być w stanie nadzorować prace krawieckie, a także wspierać małego pasjonata.

Maszyna do szycia to zaawansowany mechanizm, usprawniający prace krawieckie dzięki swojemu niezawodnemu działaniu. Jednakże o to, by zawsze płynnie funkcjonował, trzeba zadbać – inaczej ryzykuje się, że urządzenie szybko się zepsuje. Co należy robić, by jak najdłużej zachować idealne działanie? Elementy urządzenia będą mogły gładko poruszać się i sprawnie wykonywać swoje zadania dzięki konserwacji. Oznacza to, że należy regularnie czyścić i oliwić maszynę do szycia, w tym jej wnętrze. Jak jednak się za to zabrać? Dla początkujących może wydawać się to wyzwaniem, jednak regularna konserwacja jest kluczowa i nie można jej zaniedbywać. Wyjaśnimy dokładnie, kiedy i jak należy przeprowadzić przegląd maszyny, oraz jak ją prawidłowo wyczyścić i naoliwić. Nie jest to tak skomplikowane i z pewnością uda się zadbać o mechanizm – a z nim, o kontynuowanie zgłębiania sztuki krawieckiej.

Jak często czyścić i oliwić maszynę do szycia?

Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć – wszystko zależy od częstotliwości użytkowania. Jeżeli maszyna jest wykorzystywana jedynie do sporadycznych poprawek krawieckich, zanieczyszczenia nie będą mocne. W takim wypadku odpowiednie będzie czyszczenie raz na 3 miesiące, lub gdy pojawi się widoczne zabrudzenie przez resztki materiałów i nici. Jednak w przypadku intensywnego używania sprzętu, regularne czyszczenie maszyny musi odbywać się częściej. Polecamy konserwację raz na tydzień, a przynajmniej nie rzadziej niż raz w miesiącu. Każda maszyna będzie brudziła się w innym tempie, zależnym między innymi od używanych materiałów – materiały takie jak welur pylą mocniej, niż choćby bawełna, więc mocniej zapychają mechanizm. Niezależnie od ustalonego grafiku przeglądu i regulacji maszyny do szycia, są pewne znaki, które wyraźnie wskazują, że czyszczenie jest wymagane jak najszybciej. Są to:

  • niepokojące dźwięki – kiedy urządzenie zaczyna brzmieć inaczej, na przykład pracuje głośniej, stuka czy szumi,
  • toporne, ciężkie działanie – utrata płynności ruchu, a nawet zacinanie się w trakcie użytkowania,
  • widoczne pozostałości po pracy – po pracy ze strzępiącymi i siepiącymi tkaninami można zauważyć pozostałe resztki materiałów i nici.

Takie oznaki najczęściej świadczą o zapchaniu skłębionymi resztkami tkanin lub kurzem i pyłem. Może to również być kwestia oliwienia – podzespoły i elementy maszyny mogą wymagać smarowania.

Czyszczenie maszyny do szycia krok po kroku

Przedstawimy proces standardowej konserwacji maszyny do szycia, który pomoże utrzymać ją w dobrym stanie. Wbrew pozorom nie jest to trudne, a dzięki poradom z pewnością przebiegnie szybko i bezproblemowo. Dbanie o sprzęt, zwłaszcza gdy korzystasz z maszyny często, jest elementarne, dlatego zalecamy skorzystanie z naszego poradnika. Przed rozpoczęciem warto zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny, aby zrozumieć jej budowę i dowiedzieć, co jest czym. Warto zauważyć, że poniższe rady można zastosować również do innych urządzeń, takich jak hafciarka czy owerlok.

Jaki smar do maszyn do szycia?

olej wazelinowy do konserwacji maszyn do szycia

OLEJ WAZELINOWY 80 ML

12,90 zł

kupuję

Ważne jest przygotowanie odpowiedniego wyposażenia: cienkiego pędzelka lub miotełki, śrubokrętu, a także smaru – polecamy w tym celu olej wazelinowy. Absolutnie nie wolno używać oleju silikonowego lub roślinnych. Pomocne może być także sprężone powietrze, jednak jeżeli się go nie posiada, można również użyć odkurzacza.

  1. Zaczynamy od upewnienia się, że sprzęt jest odłączony od prądu. Dopiero wtedy możemy rozpocząć pracę.
  2. Zdejmujemy płytkę ściegową, zabezpieczającą bębenek. Pod nią może gromadzić się brud oraz wiele resztek tkanin i nici, dlatego ważne jest, by dokładnie uprzątnąć całe to miejsce. Może to wymagać odkręcenia śrub mocujących płytkę ściegową, chociaż w wielu modelach można ją usunąć bez pomocy śrubokręta.
  3. Przy pomocy pędzelka, powietrza sprężonego, lub odkurzacza oczyszczamy widoczne części maszyny w dostępnych miejscach: w tym bębenek i przestrzeń między ząbkami transportera. Większe fragmenty materiałów usuwamy przy pomocy pęsety.
  4. Następnym niezbędnym krokiem jest naoliwienie środka maszyny, a dokładnie chwytacza. Starannie wpuszczamy na niego krople oleju wazelinowego.

Oliwienie i smarowanie maszyny do szycia

olej mineralny do konserwacji maszyn do szycia

OLEJ MINERALNY 30ML

6,99 zł

kupuję

To rutynowa konserwacja maszyny do szycia, którą należy wykonywać jak najczęściej. Jednak warto od czasu do czasu zwrócić szczególną uwagę na inne elementy maszyny: igielnicę i szarpak. Przegląd i naoliwienie tego miejsca należy przeprowadzać regularnie, aby zapewnić płynny i dokładny ruch igły. Czym czyścić to miejsce? Nie potrzeba tu żadnych dodatkowych akcesoriów, jedynie przygotowane już przybory.

  1. Pierwszym krokiem jest zdjęcie pokrywy bocznej. Może to wymagać odkręcania śrub, choć niektóre modele umożliwiają usunięcie obudowy bez tego.
  2. Po zdemontowaniu obudowy i odsłonięciu igielnicy oczyszczamy cały widoczny mechanizm. Do trudno dostępnych miejsc używamy pędzelka.
  3. Następnie ostrożnie poruszamy kołem zamachowym. W ten sposób możemy zaobserwować ruch igły i innych komponentów, dzięki czemu widzimy miejsca ścierania się elementów – czyli te, które musimy nasmarować.
  4. Po tym możemy naoliwić maszynę. Wpuszczamy krople oleju wazelinowego w odpowiednie miejsca. Można po tym ponownie poruszyć kołem zamachowym i zobaczyć, jak pracuje prawidłowo.

Aby nie trzeba było co chwilę zostawiać maszyny w serwisie, warto samemu zadbać o jej sprawne działanie. Nasze wskazówki sprawdzają się w przypadku maszyn mechanicznych, elektronicznych i innych – pomogą utrzymać je w świetnym stanie. Regularna konserwacja to podstawa, dlatego trzeba o niej pamiętać – by uniknąć problemów z maszyną do szycia, należy czyścić ją często i dokładnie. Dzięki temu praca z nią z pewnością będzie przyjemna i potrwa lata.

Jesteśmy przekonani, że misja niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują, powinna towarzyszyć nam wszystkim na co dzień – wokół nas jest tyle smutku i bólu, który można ukoić i tyle potrzebujących osób, które można wesprzeć.

Na co dzień zajmują się tym organizacje pożytku publicznego, w tym nasi Przyjaciele z Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” (naratunek.org, KRS 00000 86210), która opiekuje się Małymi Pacjentami wrocławskiej Kliniki Przylądek Nadziei.

W okresie rozliczania PIT-ów warto pamiętać o tym, że 1% naszego podatku może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Jest przecież tak wiele fundacji i innych instytucji niosących dobro, które potrzebują naszego wsparcia, a które pomagają ludziom zmagającym się z przeciwnościami losu (w tym z chorobami), ofiarom wypadków, starszym i samotnym, osobom z niepełnosprawnościami, Polakom na kresach czy porzuconym zwierzętom.

Pamiętajmy: każda, nawet, wydawałoby się, niewielka kwota nabiera ogromnego znaczenia, bo właśnie z takich małych sum tworzą się wielkie rzeczy. Zachęcamy, w imieniu Grupy ASPA i stanowiącej jej część marki Łucznik – przekażcie swój 1% podatku na bliską Waszemu sercu Fundację lub organizację. Niech czyni w świecie dobro!

#niemarnuj1% #dobrowraca

YouTube video

Wszystko, co wiedzieliśmy jeszcze miesiąc temu, świat, jaki znaliśmy od zawsze, zmieniło się w ciągu zaledwie kilku dni, stając się trudną do rozwikłania niewiadomą. Nasze poczucie bezpieczeństwa zostało naruszone i czasem wydaje się, jakby z ludzi ulatywała nadzieja. Na to jednak nie pozwalają często „anonimowi” bohaterowie, których jako Łucznik nie tylko dostrzegamy, ale i gorąco wspieramy.

Widzimy masę wspaniałych akcji, dzięki którym – choć na odległość – jesteśmy bardzo blisko. Widzimy i bardzo szanujemy pracowite ręce Polaków, którzy codziennie zasiadają do swoich maszyn i godzinami – bez względu na porę – szyją tysiące maseczek ochronnych z myślą o pracownikach służby zdrowia (od pań sprzątających, salowych, kierowców karetek, pilotów LPR i noszowych przez ratowników medycznych i pielęgniarki, na lekarzach kończąc), służb ratunkowych, sanitarnych i nie tylko. W ten sposób nadają nowy, piękny wymiar akcji #zostanwdomu, wykorzystując swój czas, by dbać o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

Rozpoczynając w ubiegłym roku Charytatywny Maraton Szycia związany ze sprzedażą naszej czyniącej dobro maszyny Nadzieja, dostrzegliśmy to, co dziś widzimy jeszcze wyraźniej: niezwykłą solidarność „ludzi szycia”, pokazujących, że pracą własnych rąk możemy zmieniać świat na lepsze.

YouTube video

Zmiany najczęściej wynikają z potrzeby stawiania nowych, odważnych kroków, m.in. w celu wprowadzenia usprawnień dla użytkowników, zwiększenia wydajności czy wzrostu sprzedaży. Jako Grupa ASPA nie wyobrażamy sobie stać w miejscu, kiedy wokół widzimy wiele możliwości na rozwijanie naszej działalności. Jednym z nich jest sektor e-commerce, na polu którego wyrosła spółka ASPA M&M zajmująca się w dużej części sprzedażą produktów marki Łucznik w internecie.

Aby sprawnie docierać do stale powiększającego się grona internetowych klientów, którzy z miesiąca na miesiąc coraz bardziej przekonują się do zakupów w sieci, należy nadążać za ich potrzebami, w tym również potrzebą łatwego dostępu do sklepu i uproszczonej drogi dokonania zakupu. Na bazie analizy zachowań klientów i wyciągniętych zeń wniosków odświeżyliśmy nasz sklep.

Galeria Łucznik, bo niej mowa, zyskała odświeżony dizajn, intuicyjność, przyjazną komunikację wizualną i responsywność. Nie chcemy stać w miejscu, podczas gdy nasi klienci z dnia na dzień rozwijają się i tego samego oczekują również od nas. Dziś jesteśmy krok do przodu i mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele kolejnych działań, które ucieszą naszych odbiorców. Zapraszamy do odwiedzenia Galerii w nowym, odświeżonym wydaniu!

Ze względu na jej przesłanie, nazwaliśmy ją Nadzieja, ponieważ została zaprojektowana przez małych pacjentów „Przylądka Nadziei” we Wrocławiu.

Jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swój design, ale też misję – cały zysk z jej sprzedaży zasili konto Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, która co roku pomaga 2 000 Małych Pacjentów wrocławskiej kliniki Przylądek Nadziei.

Dziękujemy Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, z którą działamy ramię w ramię! Żadne słowa nie są w stanie wyrazić emocji, które towarzyszyły powstawaniu tej wspaniałej maszyny.

 

Konkurs na Szyciowy Blog Roku 2016 wystartował!

Z ogromną przyjemnością obserwujemy rozwój blogosfery związanej z szyciem. Niesamowita pasja, dobra energia i cuda które powstają, są dla nas sygnałem ŻE SZYCIE JEST MODNE! SZYCIEM MOŻNA SIĘ CHWALIĆ!

Zajrzyjcie na stronę www.szyciowyblogroku.pl

Tam poczytacie o  zasadach, zobaczycie kto się zgłosił… oglądajcie, cieszcie oczy i nie żałujcie głosów na Waszych faworytów!

Nagrody dla Zwycięzców to najlepsze maszyny Łucznik!

Sprawdź ofertę na GaleriaŁucznik.pl: maszyny do szyciamaszyny do szycia tradycyjnemaszyny do szycia elektronicznemaszyny do szycia używane

Prawie 80 blogów stanęło do walki o tytuł SZYCIOWEGO BLOGU ROKU 2015. Blogi o modzie, szyciu, rękodziele i pokrewnych pasjach po raz kolejny okazały się być niezwykle popularne i mieć grono oddanych czytelników.

Zwycięzców konkursu wybrało jury, w którego skład weszły blogerki-laureatki ubiegłorocznego konkursu: Joanna Wołyniec-Kmieć (www.thinkinggraphic.pl), Julia Marek (www.joulenka.pl) oraz Beata Przeorska (www.brummig.blox.pl), a także przedstawiciel marki Łucznik. Jury przyznało 9 nagród w trzech kategoriach: MODA, DIY i OSOBOWOŚĆ.

Główne nagrody przypadły w tym roku blogom: MYSELFDOROTAMGLEJ – w kategorii MODA, PRACOWNIA JAN LEŚNIAK – w kategorii DIY i ANTYWIESZAK – w kategorii OSOBOWOŚĆ. Jury przyznało także dwie dodatkowe nagrody w kategorii ODKRYCIE blogom MUMMY’S WORLD – KREATYWNIE NIE TYLKO DLA DZIECI i BĘBENEK I STOPKA.

Swojego faworyta wybrali także czytelnicy, którzy mogli głosować na stronie konkursu. zwycięzcą w kategorii WYBÓR INTERNAUTÓW został blog RYSOTKI. Autorzy 4 zwycięskich oraz 8 wyróżnionych blogów otrzymają zaawansowane maszyny do szycia or organizatora konkursu – firmy ASPA Electro, zarządzającej marką ŁUCZNIK.

Od 2 marca 2016 r. zapraszamy na kolejną edycję konkursu SZYCIOWY BLOG ROKU. Rywalizacja ma wyłonić najlepsze w kraju blogi o tematyce związanej z szyciem i robótkami ręcznymi. Wybrani pasjonaci zostaną nagrodzeni maszynami już po raz trzeci.

Rzemiosło i rękodzieło od kilku lat wraca do łask i zyskuje coraz większe grono amatorów. Miłośnicy maszyn, drutów czy szydełka nie tylko spotykają się we własnym kręgu, ale dzięki Internetowi tworzą prawdziwe społeczności, w których mają szansę wzajemnie się uczyć i inspirować. Często dzieje się tak za sprawą blogów – osobistych dzienników, które umożliwiają przedstawienie własnych pomysłów szerokiemu gronu odbiorców i są miejscem wymiany porad i doświadczeń.

W pierwszych dwóch edycjach SZYCIOWEGO BLOGU ROKU wzięło udział ponad 200 blogów, konkurs zyskał również setki obserwatorów i sympatyków. Okazało się, że motto wyznawane przez organizatorów konkursu – „radość życia bierze się z szycia” – ma swoich zwolenników w całym Internecie.